V dnešním dílu uděláme menší odbočku. Nepůjde o nic méně než o peníze. Jedním z hlavních cílů a úkolů zastupitelstva je zodpovědně a účelně hospodařit se svěřenými financemi. Odkud obecní pokladna finance získává a kam obvykle obec finance vydává si společně rozebereme podrobněji. |
Obecní pokladna může získávat peníze ze čtyř hlavních zdojů. Jsou to daňové příjmy, nedaňové příjmy, kapitálové výnosy a dotace. Největší a tedy nejdůležitější skupinou jsou daňové příjmy, které představují nadpoloviční část všech příjmů obce.
Prostřednictvím této kategorie se praktickycelá daň vybraná od místních obyvatel převede do obecní pokladny. Jedná se o tyto daňe:
- daň z nemovitosti
- daň z příjmu právnických osob placené obcemi
- daň z příjmu fyzických osob ze samostatné výdělečné činnosti, 30% celostátního výnosu
Daně zahrnuté do této kategorie se přerozdělují podle zákona o 'Rozpočtovém určení daní'specifikuje jako část z 21,4% podílu na:
- DPH
- daň z příjmu právnických osob bez daně placené obcemi
- daň z příjmu srážková
- daň z příjmu fyzických osob ze samostatné výdělečné činnosti, 60% celostátního výnosu
- daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti
- daň z příjmu fyzických osob podle počtu zaměstnanců v obci vůči počtu zaměstnanců v ČR
Právě tato právní úprava rozpočtového určení daní je v poslední době často diskutovaným tématem. Malé obce jsou v porovnání s velkými městy diskriminovány. V přepočtu na jednoho obyvatele dostávají malé obce méně prostředků než velká města. (Více ZDE ). Naštěstí se zdá, že v následujících letech lze podle programového prohlášení vlády ze 4. srpna 2010 (strana 6) očekávat posun ve smyslu zmírnění této nespravedlivé diskriminace.
Výdajová stránka je převážně v moci zastupitelů, tedy těch, kteří jsou voleni v těchto komunálních volbách. Je převážně na nich, jak bude s penězi naloženo. Zda obec opraví nevyhovující místní komunikaci nebo vybuduje čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Správa veřejných financí podléhá mnoha zákonům a nařízením.
Každoročně se obyvatelé obce mohou seznámit s plánovaným rozpočtem a pravidelně se přesvědčovat o jeho naplnění.
Pozorný čtenář si mohl povšimnout, že výše uvedený návrh rozpočtu na rok 2010 uvažuje příjmy cca 4 mil Kč a výdaje cca 11 mil Kč, tedy jednoduchým výpočtem zjistíme, že na konci roku by v pokladně bylo 'mínus' 7milionů korun.
Ostatní díly:
Předvolební speciál - 1. díl (Kandidáti)
Předvolební speciál - 2. díl (Financování obce)
Předvolební speciál - 3. díl (Počet hlasů)
Předvolební speciál - 4. díl (Odměňování zastupitelů)
Předvolební speciál - 5. díl (Struktura obecního úřadu)
Předvolební speciál - 6. díl (Jak neudělat chybu)