obec Seloutky
Úřední deska Aktuality Hlášení rozhlasu Fotogalerie Nadcházející události Rezervace hřiště

Obsah stránky

Obecní symboly – znak a vlajka

     Obecní zastupitelstvo posoudilo a schválilo na svém zasedání dne 13.3.2003 návrh obecních symbolů znaku a vlajky, které vypracoval Lubomír Kaprál.   Dne 17.3.2003 zaslalo do Prahy na adresu Parlamentu České republiky, výboru pro vědu, kulturu, mládež a tělovýchovu, podvýboru pro heraldiku a vexilologii, žádost o rozhodnutí udělit obci právo používat tyto symboly. Po půl roce čekání výše uvedená instituce oznámila starostovi obce, že dne 17. 9. 2003 byl návrh projednán a schválen v předložené podobě.

Popis znaku – Ve zlato-červeně děleném štítě nahoře zelený vinný hrozen se dvěma odkloněnými větévkami, každá se třemi úponky a svěšeným listem, dole dvě zkřížené přivrácené kosy bez kosišť hroty nahoru, pod nimi lilie, vše stříbrné.

Popis vlajky – List tvoří tři svislé pruhy, červený, žlutý a červený. V žerďovém pruhu dvě zkřížené přivrácené bílé kosy bez kosišť hroty nahoru, ve žlutém pruhu zelený vinný hrozen ve vlajícím pruhu bílá lílie. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Zdůvodnění symbolů  - Na staré obecní pečeti z roku 1688 jsou znázorněny tři révové štěpy, pod okřídlenou hlavou anděla a kosíř ( vinohradnický nůž ) překřížený kosou. Autor znaku převzal z pečeti symbol vinohradů – vinný hrozen se dvěma listy a překřížené kosy. Lilie symbolizuje kapli zasvěcenou Nanebevzetí Panny Marie, zlatá a červená barva jsou převzaty ze znaku Určic a Plumlova, pod které Seloutky v minulosti příslušely a také z erbu Lichtenštejnů, kteří obec po několik století vlastnili.

                                               seloutky.jpg

                                 vlajka.jpg

                             seloutky, znak-udělení.jpg

Patička stránky

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.