Starostové mají pravdu
Příjmy obcí ze sdílených daní, což jsou především daň z přidané hodnoty a daň z příjmu, jsou silně nerovnoměrné. „Analýza, která loni zkoumala nakládání se státními penězi, ukázala, jak nedostatečně jsou financovány vesnice a města s méně než tisíci obyvateli,“ vysvětluje v průvodním dopise osloveným obcím předseda sdružení Josef Bartoněk. Ukázalo se, že všechny obce mají přibližně čtyřicet procent výdajů na jednoho obyvatele stejně vysoké bez ohledu na to, zda jde o malou vesnici, městečko či velké město. Dnes se však rovným dílem dělí pouze tři procenta sdílených daní. Obecní úřady malých obcí musejí vynaložit více financí na požární ochranu, odvádění a čištění odpadních vod nebo na zajištění pitné vody.
Nepoměr je veliký
Čtyři největší města ČR, ve kterých žije pětina obyvatelstva republiky, skutečně dostávají od státu téměř polovinu všech peněz určených na rozvoj obcí. Mezi malé obce a vesnice, ve kterých žije 80% populace, se dělí menší polovina těchto peněz.
Jak to změnit
Cesta ke změně vede, jak jinak, přes úpravu legislativy po trase: 'poslanecká sněmovna - senát - prezident'. Konkrétně se jedná o úpravu zákona o rozpočtovém určení daní. Jak, kdy a jestli vůbec bude tento zákon novelizován, je prozatím v nedohlednu. Politická situace související s vyslovením nedůvěry vládě, kterou na jaře 2009 iniciovalo vedení dnešní ČSSD, zkrátila volební období. Jedním z negativních důsledků této situace je, že na projednání změn jakýchkoliv zákonů, nezbývá dnešní sněmovně pro nejbližší období dostatek času.
Více k problematice:
Sdružení místních samospráv připravilo návrh změn
Už bylo na čase. Je to skandál! ( IvanHofman, glosátor portálu Deník.cz )
Obce prosí o pomoc! Praha je obírá o peníze
Máme méně peněz z daní, vzbouřily se malé obce
Rozpočtové určení daní (portál ministerstva financií ČR)
Hodnocení změn zákona o daňovém určení (změna z roku 2002)